Zapewne wielu z was już może nie pamięta, albo nawet nigdy nie widziało charakterystycznego kiedyś dla polskiej wsi obrazka konia ciągnącego pług. Konie jako siła pociągowa na wsi już dawno ustąpiły pola bardziej wydajnym urządzeniom mechanicznym pomiędzy jakimi na pierwszym miejscu wymienić trzeba by traktory. Cokolwiek złego by można nie mówić o poprzednim ustroju w naszym państwie to jednak jedno trzeba uznać za jego zasługę, otóż przeobraził on nasze rolnictwo, które za sprawą mechanizacji stało się znacznie wydajniejsze.
Moc traktorów
Traktory znane są nie od dziś, już w XIX wieku budowano traktory, które początkowo wyposażone były w silniki parowe, a dopiero później zastosowano do ich napędu silniki spalinowe, które są podstawą napędu dowolnych pojazdów w dzisiejszych czasach. Silnik napędzający traktor musi być wszak znacznie mocniejszy niż taki typowy silnik z auta osobowego gdyż traktor musi charakteryzować się dużą mocą pozwalającą mu na wykonywanie prac, do których potrzeba dużo siły, a w dodatku jeszcze w dość niesprzyjających warunkach. Niejeden człowiek, nawet taki jeżdżący terenówką błogosławił już fakt istnienia traktora kiedy nie było innej możliwości na wydostanie auta z grząskiego terenu.
Cechy traktorów
To co jest najbardziej typowe dla traktora to fakt, że jego koła z przodu i z tyłu nie mają identycznych rozmiarów. Tylne koła ciągnika są znacznie większe dzięki czemu można przyłożyć o wiele więcej siły na tylną oś, co pozwala traktorowi na poruszanie się w nawet bardzo grząskim terenie. Nie dziwi to wcale jeśli zwrócimy uwagę na powszechne wykorzystanie tych maszyn, bowiem muszą one poruszać się po rozkopanej ziemi, w której inne pojazdy niechybnie by utknęły. Natomiast ciągnik rolniczy sunie sobie po takich miejscach niczym samolot po pasie startowym.