Auta ciężarowe nie rozbudzają w nikim tyle ekscytacji co pojazdy osobowe co płynie niejako z tego, że ich odbiorcami nie są z zasady ludzie prywatni ale przedsiębiorstwa. Konsumenci prywatni interesują się samochodami kierowanymi do nich, podczas kiedy firmy kierują uwagę na pozostałe składniki takie jak zwrot wydatków na zakup ciężarówki. Z takiego względu nie możemy doszukać się tak sporo wytwórców pojazdów ciężarowych jak wytwórców samochodów osobowych ponieważ grupa docelowa jest drobniejsza zaś bieżąca oferta jest dla niej wystarczająca. Myliłby się mimo wszystko ktoś, kto utrzymywałby że producentów ciężarówek jest niewielu. Na całym globie jest dużo marek konstruujących takie wozy, o niektórych najprawdopodobniej mało kto nawet słyszał.
W Europie jednym z dość rozpoznawalnych producentów wozów dedykowanych dla nabywcy biznesowego jest marka MAN z Monachium. To ta marka jako pierwsza na świecie wytwarzała silniki standardu diesel za sprawą kooperacji z konstruktorem tego wariantu napędu. MAN opracowuje autokary jak również samochody ciężarowe przeznaczone dla obszernej rzeszy nabywców: przewozu drobnicowego, budownictwa, przemysłu chemicznego i pozostałych.
Innym przykładem europejskiego producenta ciężarówek jest włoskie przedsiębiorstwo Iveco Motors. Firma ta powstała ponad 40 lat temu jako kooperacja włosko-francusko-niemiecka. Jednym z jej pierwszych dzieci był szczególnie popularny samochód dostawczy Iveco Daily. Obecnie przedsiębiorstwo rozrosło się do pokaźnych wymiarów i produkuje ciężarówki na całym świecie.
Parędziesiąt lat temu na polskich jezdniach przodowały ciężarówki z ZSRR. Po upadku Związku Radzieckiego przemysł samochodowy w niegdysiejszych republikach radzieckich nie upadł, a w szczególności nadzwyczaj rozwinęła się akurat produkcja ciężarówek. Tego typu marki jak Kamaz dalej tworzą wozy, jakie perfekcyjnie radzą sobie z wymagającymi trasami Syberii lub stepami Kazachstanu. Widziane także u nas są wozy dostawcze Gazela, jakie w Polsce zaopatrywano w silniki produkcji Andorii.
Dziś na znacznego producenta pojazdów wyrastają Chiny a miejscowi wytwórcy montują niemało samochodów ciężarowych nieuniknionych do postępu gospodarki tego olbrzymiego państwa. Pewną z tego rodzaju firm jest Sinotruk, który należy do państwowego przedsiębiorstwa CNHTC. Pojazdy tejże marki dostępne są nie wyłącznie w Chinach, ale również w wielu krajach Ameryki Łacińskiej gdzie przeładowane elektroniką samochody ciężarowe europejskie nie dałyby rady wydostać się z trudno osiągalnych rejonów w razie awarii.